Nyhavns Skipperlaug er værter for det næste TS-medlemsmøde, der foregår i København d. 7/3 – 8/3 2009.
Det er på tide at sejlerfolket kommer til vores hovedstad, får banket mulden af støvlerne og får én på opleveren! Vi har bestræbt os på at sammensætte et varieret program til favorable priser. For at holde udgifterne nede er overnatningstilbuddet en køje på en af skuderne i Nyhavn; så medbring uldne sokker, sovepose og liggeunderlag! Vi sørger for, at der er varme på skibene.
Vi mødes sultne
Lørdagens aktiviteter og bespisning vil foregå i snedker-tømrernes fagforeningshus, TIB 9 i Valby, hvor der er særdeles gode lokaler og faciliteter til rådighed. Søndag morgen leveres morgenmad til skibene i Nyhavn. Om formiddagen er der foredrag om fundraising, momsfritagelse af træskibe, ansøgningsprocedure til optagelse i Dansk historisk Skibsregister m.m. Dette foregår i Sømændenes Forbunds lokaler i Nyhavn. Weekendens forløb afsluttes med spisning ved middagstid.

Og kloges
Lørdag eftermiddag er der forskellige værkstedstilbud, bl.a. de traditionelle med træ- og tovværksarbejde, wiresplejs etc., men denne gang kan vi også tilbyde it-aktiviteter, så man får mulighed for at lave præsentationsskilt og visitkort om skibet og kan lære at opstarte skibets hjemmeside uden de store dikkedarer. Der er instruktører, computere, korrekturlæsere og ekspertise til fri disposition; men medbring gerne din egen bærbare computer.
Lus, høvl & klægkølle
Vi kender alle problemet med at træet mørner forskellig steder på vores skibe, det kan man mange gange klare ved at sætte en lus i. Vi skal arbejde med stemmejern, høvl og sav. Der vil være snedkere/tømrere/skibstømrere til stede, der vil demonstrere den gode kunst: at sætte en lus i.
Hvordan man kan slå dækket tæt, og hvilken type kalfatrejern skal man bruge til hvad? Hvornår slår man værk i? Hvornår river man det hele op, og slår nyt i?
At slå værk i dæk vil blive demonstreret på en film, hvor skibstømrer Lars Meinild reparerer dækket på SVALAN af Nyhavn. Efterfølgende øvelser, hvor man selv har gang i jern, værk og klægkøller.
Tov- og wirearbejde
Som udfordringsopgaver kan læres abehånd, tyrkerknob, wiresplejs. Der vil være reb til øvelsesopgaver og fremstilling af abehånd, men medbring gerne trosser/wire til egne skibsprojekter. Generelt kan spørges om hjælp til diverse stik, knob og splejsninger, man gerne vil lære at lave!
It-aktiviteter - medbring tekst, digitale fotos eller fotografier For at kunne arbejde med at lave en hjemmeside, skal du forinden have oprettet et domænenavn, fx www.nyhavns-skipperlaug.dk. Vejledning i hvordan dette gøres, kan læses på Nyhavns Skipperlaugs hjemmeside.
Det vil være en stor fordel, hvis du på forhånd har tekst og billeder til præsentationsskilt / visitkort / hjemmeside parat, og medbringer dette på en cd-rom, et USB-stik, sendt til din mail som en vedhæftet fil eller en bærbar computer.
Det vil også være muligt at skanne tegninger og fotos, hvis man ikke har digitale billeder af sit skib, ligesom håndskrevne noter hurtigt kan skrives ind af hjælpere, hvis du har tastaturangst.
Det vil være muligt at lave et præsentationsskilt i A3-format og farver til sit skib. Skiltet lamineres og monteres på træplade.
Aften i magiens tegn
Aftensmaden indtages i TIB 9. Herefter ”Bordet Rundt ved TS-formand, Poul Erik Clausen. Efterfølgende trylleri, musik, hygge og afgang i fælles bus til Nyhavn….
I Nyhavn indkvarteres tilrejsende på skibene. For natteravne muligvis besøg på en af de lokale sidegadeknejper, før søvnen trænger sig på.
Søndag bliver vi endnu klogere
Vi kender det alle. Reparationsarbejde der venter, økonomien er klemt……!
Søndag formiddag er der foredrag v. Per Hjort (journalist, redaktør og webredaktør i TS samt forretningsfører i Træskibenes Fond) + Ole Vistrup, der er formand for Skibsbevaringsfonden og formand for SME (Sammenslutningen af Mindre Erhvervsfartøjer).
De kompetente herrer vil fortælle om fundraising, optagelse af skib i Dansk historisk Skibsregister, (momsfritagelsesmuligheder ved værftsarbejde), Træskibenes Fond etc. Vi låner lokaler hos Sømændenes Forbund tæt på Nyhavn.
Og mættes til sidst
Inden vore vande skilles, byder Nyhavns Skipperlaug på en varm frokostanretning. Herefter: Farvel og Tak!
Med venlige hilsener fra Nyhavns Skipperlaug

Invitation til TS-medlemsmøde i København
Lørdag d. 7/3 – søndag d. 8/3 2009
Mødested
TIB 9, Mølle Allé 26, 2500 Valby
Tæt på Valby Station (IC-/S-tog/Abildskou)
Program lørdag
Kl. 11.00 – 12.00
Indskrivning og betaling
Kl. 12.00 – 13.00
Frokostbuffet
Kl. 13.00 – 17.30
Værkstedsaktiviteter
Kl. 18.00 – 19.00
Skipperlabskovs + kaffe og kage
Kl. 19.00 – 20.00
”Bordet rundt” ved TS-formand Poul Erik Clausen
Kl. 20.00 – 22.00
Hygge og underholdning med musik og magi
Kl. 22.00
Samlet afgang til Nyhavn. Indkvartering på skibene eller lejlighed i Nyhavn! Transport med fælles bus!
For natteravne besøg på en af sidegadeknejperne.
Program søndag
Kl. 7.00
Morgenmad i Nyhavn
Kl. 9.00 – 11.00
Foredrag om fundraising, Dansk historisk Skibsregister, momsfritagelse af skibe. Oplæg v. Per Hjort og Ole Vistrup i Sømændenes Forbund, Herluf Trollesgade 5, tæt på Nyhavn
Kl. 12.00 – 13.00
Chili con Carne. Herefter farvel og tak!